reklama
kategoria: Turystyka
20 marzec 2025

Przed majowym długim weekendem ruszą busy elektryczne do Morskiego Oka

zdjęcie: Przed majowym długim weekendem ruszą busy elektryczne do Morskiego Oka / v48866237
v48866237
Cztery pierwsze busy elektryczne powinny wyjechać na trasę do Morskiego Oka w Tatrach przed tegorocznym długim weekendem majowym - zapowiedział w czwartek dyrektor TPN Szymon Ziobrowski. Według niego park nie planuje wprowadzenia limitowania wejść w góry, pomimo rekordowego ruchu turystycznego.
REKLAMA

Jak zaznaczył dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami w Krakowie, na trasie do Morskiego Oka wiąż będą wykorzystywane zaprzęgi konne, ale konie mają przestać być środkiem transportu, a stać się atrakcją turystyczną.

Według porozumienia zawartego pod koniec lutego br. pomiędzy TPN, ministerstwem klimatu i środowiska, lokalnymi władzami i wozakami, resort sfinansuje zakup w sumie 20 elektrycznych busów (cztery są już w posiadaniu TPN), które zastąpią konie na bardziej wymagającym odcinku trasy – od Wodogrzmotów Mickiewicza do Morskiego Oka. Wozy konne pozostaną na krótszym, mniej stromym fragmencie drogi, pełniąc rolę atrakcji turystycznej. Do obsługi busów mają być także zaangażowani wozacy, aby nie stracili możliwości zarobkowania.

„Na pewno chcemy, żeby te cztery busy, które już zakupiliśmy pojawiły się na drodze do Morskiego Oka przed długim weekendem majowym. Teraz trwają prace, żeby to się wydarzyło” - powiedział w czwartek dyrektor TPN.

Na razie nie wiadomo – zaznaczył Ziobrowski - czy busy będą obsługiwać tatrzańską trasę także w sezonie zimowym. Będzie to zależeć od opinii producenta związanej z tym, czy tak ciężkie pojazdy mogą poruszać się po górskiej drodze w trudnych warunkach zimowych. Zarządca drogi do Morskiego Oka musi wyposażyć ją także w odpowiednie bariery ochronne.

„Pamiętamy o tym, że kluczową wartością usług turystycznych, które realizujemy jest bezpieczeństwo” - podkreślił dyrektor parku.

Wskazał, że w ciągu tego roku we współpracy z wozakami będą trwały prace nad modernizacją wozów konnych, tak aby swoim kształtem bardziej przypominały tradycyjne wozy jeżdżące w przeszłości na Podhale i do Zakopanego np. z Krakowa.

„To wszystko będzie się działo w tym roku, to jest też duża zmiana dla tych ludzi, którzy tę usługę wykonują, więc dajmy im trochę czasu” - zaznaczył Ziobrowski.

Według niego pomimo rekordowego ruchu turystycznego w Tatrzańskim Parku Narodowym, który w zeszłym roku przekroczył 5 mln odwiedzających, władze parku nie zamierzają wprowadzać limitowania wejść do góry w dającej się określić przyszłości. Chcą za to edukować turystów i poprawić warunki na szlakach poprzez m.in. budowę kanalizacji do dwóch dolin.

„Limity ilościowe to jest ostateczność (…). Po pierwsze w Tatrach te limity niezwykle trudno byłoby wprowadzić, choć to jest możliwe technologicznie, a także spotkałoby się to z bardzo dużym oporem społecznym, bo to jedyne góry typu alpejskiego w naszym kraju” - tłumaczył dyrektor.

Zaznaczył, że park skupia się przede wszystkim na edukacji turystów dotyczącej restrykcyjnych reguł obowiązujących w TPN. „Jeżeli turyści będą tych reguł przestrzegać i trochę się izolować od tatrzańskiej dzikości pozostając na szlakach, to myślę, że ta przyroda sobie poradzi” - zauważył szef TPN.

Ocenił, że wskaźniki związane z fauną zamieszkującą Tatrzański Park Narodowy nie wskazują na to, żeby pogarszał się dobrostan zwierząt w Tatrach, a przeciwnie – rośnie np. populacja niedźwiedzi.

Aby poprawić warunki infrastrukturalne dla turystów TPN planuje przeprowadzenie dwóch dużych inwestycji kanalizacyjnych, polegających na budowie kanalizacji sanitarnej w dolinach: Kościeliskiej i Filipka. Władze TPN będą też zachęcać turystów do korzystania w razie potrzeby w Tatrach z tzw. worków toaletowych, a następnie wynoszenia ich poza góry.

„Wiem, ta idea budzi wiele wątpliwości, ale jeśli chcemy korzystać z Tatr w takiej liczbie i nie chcemy limitowania wejść w Tatry, to wykażmy się też pewną odpowiedzialnością i spróbujmy nie fekalizować Tatr” - zaznaczył Ziobrowski.

W polskich Tatrach jest dostępnych 275 km znakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne, takie jak łańcuchy, klamry i drabinki. Szlaki w Tatach są znakowane pięcioma kolorami: czarnym, czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym. (PAP)

rgr/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kraków
8.3°C
wschód słońca: 06:16
zachód słońca: 19:12
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2025-03-31 17:30
miejsce
Teatr Bagatela, Kraków, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-31 19:00
miejsce
Kino Kijów Centrum, Kraków, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-31 19:00
miejsce
Nowohuckie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-31 20:00
miejsce
Teatr Bagatela, Kraków, ul....
wstęp biletowany