14 październik 2019

Neighbours: Jak Kozak z Ułanem. Rozmowa o Ukraińcach i Polakach

fot. nadesłane
Już 15 października w krakowskim Hevre na ulicy Beera Meiselsa 18 odbędzie się drugie spotkanie z cyklu Neighbours w ramach Open Eyes Economy on Tour. Na Kazimierzu spotkają się osobowości związane z kulturami ukraińską i polską, aby porozmawiać o tym, co łączy, a co dzieli dwa sąsiadujące ze sobą narody oraz z czego wynikają te różnice.
Koronawirus
małopolskie
1863
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Utrzymywanie dobrych relacji sąsiedzkich nigdy nie było proste. Być może dlatego, że często trudno jest docenić nam to, co jest bardzo blisko. Nie pomagają nam w tym zaszłości historyczne, przeszkadzają stereotypy. Najwyższy czas jakoś temu zaradzić. Cykl spotkań Neighbours to refleksja nad relacją Polaków z sąsiadami, związana z różnymi aspektami życia i różnicami między nami a narodami ościennymi – w biznesie, światopoglądzie, polityce, stylu życia czy obyczajach – opowiada Mateusz Zmyślony, specjalista w dziedzinie komunikacji społecznej, Dyrektor Kreatywny Open Eyes Economy Summit, pomysłodawca Neighbours.

Inicjatywa łączy interdyscyplinarną dyskusję na ważne tematy ze swobodną pogawędką przy piwie, przełamując bariery stworzone przez stereotypy czy historyczne zaszłości. To przedsięwzięcie, którego zadaniem jest zbliżyć Polaków i ich sąsiadów oraz zainteresować ich sobą nawzajem. 15 października 2019 organizatorzy zapraszają na rozmowę o Ukraińcach i Polakach.

Polak to ułan – ma fantazję, podkręca wąsa i na koniku cisawym rusza na pomoc ojczyźnie. Z Ukraińca niezły kozak – jest wolny i dumny, pędzi przez stepy jak wiatr. I nagle się spotykają – w pracy, w kawiarni, na boisku, w Warszawie i w Kijowie. Co wynika z tych spotkań? Tego spróbujemy się dowiedzieć. Czerwcowe spotkanie z Czechami przyciągnęło na Kazimierz mnóstwo zainteresowanych – rozpoczęło się wesołą pogawędką, a zakończyło pełnymi wzajemnie okazywanej radości rozmowami. Mam nadzieję, że i w tym przypadku uda nam się powtórzyć ten sukces – opowiada Zmyślony.

W ramach cyklu organizatorzy zapraszają do Krakowa znane postacie, aby podejmować tematy takie jak: obyczajowość, wzajemne relacje, historia, polityka, tradycja, muzyka, literatura czy sztuka. O Ukraińcach i Polakach porozmawiają i opowiedzą o swoich międzykulturowych doświadczeniach:

Olena Babakova – dziennikarka i historyczka
Iza Chruślińska – publicystka, autorka książek
Dima Garbowski – youtuber, autor książki Polak z Ukrainy
Ołeksandr Jarmoła – wokalista zespołu Haydamaky
Maciej Piotrowski – prezes Stowarzyszenia Folkowisko

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Zasada – dziennikarz RMF FM.

Neighbours: Jak Kozak z Ułanem. Rozmowa o Ukraińcach i Polakach.
15 października 2019, godz. 19.00
Klub Hevre (poziom +1), ul. Beera Meiselsa 18, Kraków
Wstęp wolny, rejestracja: www.oees.pl/neighbours

Wydarzenie jest częścią cyklu Open Eyes on Tour, który odbywa się przez cały rok i wprowadza do tegorocznej edycji Open Eyes Economy Summit, która odbędzie się 19 i 20 listopada 2019 r. Miastem Gospodarzem czwartej edycji OEES jest Miasto Kraków, a Partnerem Głównym Województwo Małopolskie. Głównym patronem medialnym wydarzenia jest RMF FM.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
małopolskie
1863
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2020-09-07 19:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-08 20:00
miejsce
Plac Nowy 1, Kraków, plac Nowy 1
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-10 18:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-11 16:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany