6 maja dniem żałoby w Szpitalu Uniwersyteckim, UJ oraz Okręgowej Radzie Lekarskiej
W liście podpisanym przez kierujących tymi instytucjami ogłoszono, że w dniu żałoby o godzinie 12 odbędzie się spotkanie przed budynkiem Szpitala Uniwersyteckiego, aby uczcić pamięć Tomasza Soleckiego oraz pokazać solidarność z jego rodziną.
Uczestnicy spotkania – jak wskazano w liście – zaprotestują także przeciw agresji w życiu społecznym, szczególnie tej kierowanej w stosunku do medyków. "Niech zawyją syreny, a potem niech zapadnie cisza" - podkreślili kierujący krakowskimi instytucjami.
Jak zaznaczyli, na miejscu lekarza każdego dnia może być ktokolwiek z grona medyków - lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, sanitariuszek. "Pracownicy ochrony zdrowia coraz częściej stają się bowiem obiektem napaści, tej werbalnej i tej fizycznej. Bezbronni, identyfikowalni z imienia i nazwiska, ze względu na naturę ich pracy łatwo im bowiem przypisać każdą, nawet tą urojoną, winę i zaniedbanie w stosunku do pacjenta" - wskazali sygnatariusze listu.
Dodali, że jeżeli mamy nadal funkcjonować jako cywilizowane społeczeństwo, trzeba przerwać tą nakręcającą się spiralę agresji. "Napaść na przedstawiciela zawodu medycznego niezależnie od miejsca wykonywanej pracy musi być traktowana z całą surowością prawa, tak jak napaść na policjanta czy żołnierza" - podkreślili.
Przedstawiciele krakowskich instytucji zaapelowali do parlamentarzystów i prezydenta RP "o stosowne zmiany w prawie, które zwiększą ochronę medyków, którzy stają się obiektem często urojonych oskarżeń i pomówień".
"Apelujemy do wszystkich uczestników debaty publicznej, w szczególności polityków, o obniżenie jej temperatury, która jest często celowo, cynicznie eskalowana. Werbalna, emocjonalna agresja trafiająca z mediów do społeczeństwa czyni ogromne szkody, a docierając do jednostek podatnych do generowania niezdrowych emocji i fizycznej agresji niesie zagrożenia dla nas wszystkich" - zaakcentowano w liście.
Dokument podpisali: prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Maciej Małecki, dyrektor SU Marcin Jędrychowski, rektor UJ prof. Piotr Jedynak, prezes ORL w Krakowie dr Robert Stępień oraz sekretarz tej organizacji dr Mariusz Janikowski.
Lekarz Tomasz Solecki, ortopeda krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego zginął we wtorek. Do gabinetu, w którym badał pacjentkę, wtargnął 35-letni mężczyzna i zaatakował medyka nożem. Lekarz mimo wysiłków personelu medycznego zmarł. Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski poinformował, że napastnikiem był pacjent niezadowolony z przebiegu leczenia. Napastnikiem okazał się funkcjonariusz Służby Więziennej. W środę prokuratura przedstawiła mu zarzuty zabójstwa lekarza i usiłowania naruszenia czynności narządów ciała pielęgniarki nożem. Sąd aresztował go na trzy miesiące.(PAP)
rgr/ ktl/
