Apeluję do POZ, aby dołączać do Krajowej Sieci Kardiologicznej
Małopolska jest wśród siedmiu województw, które realizują pilotażowy projekt Krajowa Sieć Kardiologiczna. W jego ramach pacjenci w ciągu maksymalnie 30 dni trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku.
"Apeluję do ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej, aby dołączać do Krajowej Sieci Kardiologicznej" – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita na wtorkowej konferencji prasowej w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie. Placówka ta podpisała dotychczas 86 porozumień z małopolskimi podmiotami, które wezmą udział w programie.
Wojewoda zadeklarował, że będzie rozmawiał z samorządami, by gminne ośrodki POZ przystąpiły do Krajowej Sieci Kardiologicznej.
"To niezwykle ważne, by mieszkańcy małych miejscowości, wiosek, mieli możliwość opieki specjalistycznej na najwyższym poziomie (…). W leczeniu czas jest kluczowy, jest na wagę złota, dlatego tak ważne jest, aby pacjent miał jak najszybszy dostęp do opieki wysokospecjalistycznej" – zaznaczył wojewoda.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że dzięki Krajowej Sieci Kardiologicznej czas oczekiwania na wizytę u specjalisty skrócił się do trzech tygodni w województwie mazowieckim, które pierwsze zaczęło realizować pilotaż programu. Przystąpienie do sieci wiąże się także – jak zauważył wiceminister – z zyskami finansowymi dla placówek.
Program Krajowej Sieci Kardiologicznej jest powiązany z programem opieki koordynowanej – oba mają usprawnić szybkość leczenia.
Jak poinformowała dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, do programu opieki koordynowanej w Małopolsce przystąpiło ponad 100 podmiotów. Podkreśliła, że NFZ zależy na tym, aby jak najwięcej umów podpisać z ośrodkami, dlatego będzie w dalszym ciągu zachęcać podmioty lecznicze do przystąpienia do sieci. Opieka koordynowana to więcej możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego.
"Opieka koordynowana to dla personelu medycznego i przychodni nowy standard pracy zespołowej i porządkowania organizacji opieki nad pacjentem. A co za tym idzie dodatkowe pieniądze w ramach budżetu powierzonego, które NFZ przekazuje na ten cel" – zwróciła uwagę dyrektor małopolskiego oddziału NFZ.
Wprowadzenie opieki koordynowanej w konkretnej przychodni jest dobrowolne. Przychodnie, które już są gotowe do włączenia koordynacji, od 1 października 2022 r. mogą występować do oddziałów wojewódzkich NFZ z wnioskiem o rozszerzenie umowy o usługi związane z opieką koordynowaną.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ joz/
![](http://im.twoje-miasto.pl/theme/img/ico/pap.png)