reklama
kategoria: Zdrowie
7 lipiec 2025

Osiem ośrodków rozpoczęło kompleksowe leczenie endometriozy

zdjęcie: Osiem ośrodków rozpoczęło kompleksowe leczenie endometriozy / v16937209
v16937209
Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas ogólnopolskiej inauguracji programu poinformowała w poniedziałek, że realizację programu kompleksowego leczenia endometriozy rozpoczęło osiem ośrodków w Polsce. W tym roku w planie finansowym NFZ przeznaczone są dla nich łącznie 24 mln zł - dodała.
REKLAMA

Podczas uroczystości w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie szefowa resortu zdrowia przypomniała, że od 1 lipca kompleksowe leczenie endometriozy jest w koszyku świadczeń gwarantowanych, czyli finansowanych ze środków publicznych.

Ośrodki, które rozpoczęły realizację projektu, to: Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Opolskie Centrum Onkologii im. prof. T. Koszarowskiego, Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Lublinie, Katowickie Centrum Onkologii, Wojskowy Instytut Medyczny, Szpitale Pomorskie sp. z o.o., Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Wielkopolskie Centrum Onkologii. Nie obowiązuje w nich rejonizacja, co oznacza, że w danym ośrodku leczony może być pacjent z dowolnego regionu.

Do programu kwalifikowane są kobiety z najcięższymi postaciami endometriozy. Mogą liczyć na kompleksowe leczenie i opiekę – nie tylko lekarza specjalisty, ale i m.in. pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka.

„Jesteśmy na początku drogi, ale ten ważny krok, oczekiwany przez tysiące kobiet w Polsce, zrobiliśmy” – powiedziała na briefingu prasowym w Krakowie Leszczyna.

Zainteresowanie pacjentek kompleksowym leczeniem jest duże. Z informacji PAP wynika, że wolne terminy w Szpitalu Uniwersyteckim są na 2026 r. „Codziennie jest kilkanaście telefonów czy też skierowań z prośbą o zapisanie i te pacjentki dostają terminy zgodnie z kalendarzem” – powiedział PAP ginekolog z tej placówki Paweł Basta.

Szpital Uniwersytecki ma doświadczenie w leczeniu zaawansowanej endometriozy. Tylko w ubiegłym roku przeprowadził ponad 90 operacji najbardziej skomplikowanych przypadków, większość z nich wymagała też resekcji jelitowej lub w obrębie układu moczowego.

Zdaniem doktora Basty szpital jest w stanie zwiększyć liczbę operacji nawet dwu-, trzykrotnie, jednak – jak podkreślił – są to operacje niezwykle skomplikowane, a proces szkolenia chirurgów do ich przeprowadzania jest długi, czasochłonny.

Lekarz zaznaczył, że dzięki kompleksowemu leczeniu choroby możliwa będzie większa liczba operacji radykalnych, ale z zaoszczędzeniem wszystkich narządów, tak by kobieta miała możliwość zajścia w ciążę.

Zdaniem minister zdrowia i lekarzy nie da się dokładnie określić, ile kobiet skorzysta z programu – to dlatego, że choroba ma wiele stadiów i różne oblicza. Leszczyna zapewniła jednak w poniedziałek, że każda pacjentka skierowana i zakwalifikowana przez specjalistów do kompleksowego leczenia otrzyma je.

Konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii Ewa Wender-Ożegowska podkreśliła, że Polska, jako jeden z europejskich pionierów wprowadzenia kompleksowego leczenia choroby, będzie pokazywała, jak działają takie centra i będzie wyznaczała dalsze kierunki ich rozwoju.

Wender-Ożegowska poinformowała, że w Polsce ok. 2 mln pacjentek ma rozpoznaną endometriozę, a świadomość choroby bardzo wzrosła, coraz więcej kobiet jest diagnozowanych. Zdaniem konsultant krajowej większa liczba diagnoz na wczesnym etapie może przyczynić się do leczenia choroby w początkowych jej stadiach, a tym samym zmniejszyć zapotrzebowanie na tworzenie kolejnych ośrodków kompleksowego leczenia.

Minister zdrowia poinformowała zaś, że resort wraz z profesorami i lekarzami pracuje nad tym, aby każdy ginekolog w poradni otrzymał eksperckie wytyczne, jak przeprowadzić wywiad z pacjentką, jakie badania przeprowadzić, aby stwierdzić endometriozę.

Jak dodała Leszczyna, bolączką pacjentek w Polsce jest to, że często są operowane w ośrodkach do tego nieprzygotowanych. „Szkolenia (kadry lekarskiej - PAP) muszą być zintensyfikowane” – zaznaczyła szefowa resortu zdrowia.

„Dla nas, kobiet chorych na endometriozę, to historyczna chwila. To jest przełom, o który walczyło moje pokolenie i pokolenia przed - dziewczyn, kobiet, które nie miały sił, aby o to krzyczeć” – powiedziała o programie kompleksowego leczenia prezes Fundacji „Pokonać Endometriozę” Lucyna Jaworska-Wojtas. Jak dodała, dotychczas koszty leczenia były zrzucane na kobiety i ich rodziny – a te nieraz rozpadały się albo dlatego, że kobieta nie mogła mieć dziecka, albo dlatego, że za dużo wydawała na koszty leczenia.

Endometrioza to przewlekła choroba, w której tkanka podobna do endometrium (błony śluzowej wyścielającej macicę) pojawia się poza jej jamą – najczęściej w obrębie jamy brzusznej, na jajnikach, jajowodach, pęcherzu moczowym czy jelitach. Najczęstsze objawy choroby to bolesne miesiączki, przewlekły ból miednicy mniejszej, niepłodność, dyspareunia.

Beata Kołodziej (PAP)

Więcej na ten temat: https://serwis.pap.pl/csi2/news/51917868,szefowa-fundacji-pokonac-endometrioze-pacjentki-z-ta-choroba-latami-nie-mogly-znalezc-pomocy

bko/ aba/ jpn/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kraków
16.2°C
wschód słońca: 04:40
zachód słońca: 20:50
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2025-07-10 19:00
miejsce
Pub 103,8 FM, Kraków, ul. Bożego...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-10 19:00
miejsce
Klub Buda, Kraków, ul. Czapskich 2
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-10 19:45
miejsce
Kościół OO. Bernardynów, Kraków,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-10 20:00
miejsce
Teatr Cabaret, Kraków, Krakowska 5
wstęp biletowany