8 listopad 2019

Sprawdź swoje przybory kuchenne

Wirtualna Polska powołując się na naukowców z National Food Institute, informuje, że kuchenne akcesoria, które mają styczność z jedzeniem a są wykonane z nieatestowanego tworzywa, mogą szkodzić. Wysoka temperatura może powodować uwolnienie szkodliwych substancji.
Koronawirus
małopolskie
1834
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Problem niepewnego kuchennego sprzętu podnoszony jest przez wielu polskich blogerów kulinarnych. Według przytaczanych przez niektórych z nich badań, niektóre z przyborów zawierają metylenodianilinę(MDA), substancję, która odpowiadać może za poważne uszkodzenia wątroby. Przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem zakwalifikowana ona jest jako jeden ze związków kancerogennych.

Problemem są w tym przypadku procedury sprowadzania towarów do Polski. Teoretycznie nylonowe produkty mające mieć styczność z żywnością powinny być oznaczone znakiem dopuszczającym (symbol przedstawiający naczynia i sztućce), w praktyce jednak nie wiadomo, kto miałby pilnować, czy taki znak został naniesiony na przedmiot oraz zadbać, by niebezpieczne tworzywa nie trafiały do naszych kuchni.

Musimy zatem zadbać o siebie sami. Przede wszystkim uważnie dobierać kuchenny sprzęt, sprawdzać, czy ma on atest, nie kupować tanich przyborów na bazarach i w sklepach z handlowymi odrzutami. Warto też wrócić do dawnej tradycji i gotowane potrawy mieszać drewnianymi przyborami.


Źródło: WP abc zdrowia
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
małopolskie
1834
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2020-09-03 20:00
miejsce
Klub Zet Pe Te, Kraków, Dolnych...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-04 20:00
miejsce
Teatr Barakah, Kraków, Paulińska 28
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-07 19:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-08 20:00
miejsce
Plac Nowy 1, Kraków, plac Nowy 1
wstęp biletowany