Kraków jako wyjątkowe miejsce do życia

fot. nadesłane
Kraków, jedno z najstarszych miast w Polsce, jest miejscem znanym przede wszystkim z niezwykle rzadkiego dziedzictwa kulturowego. Na samym Starym Mieście znajduje się około sześć tysięcy zabytków i ponad dwa miliony dzieł sztuki. Jednak nie jest to jedyny atut tego niebywałego miejsca. Otóż Kraków jest również jednym z najprężniej rozwijających się miast w kraju. Oprócz chętnie odwiedzających go turystów, rok w rok zwiększa się ilość młodych ludzi chcących w nim studiować, pracować i żyć.
Dynamika rozwoju Krakowa

Kraków jest drugim pod względem liczby mieszkańców miastem w Polsce. Jednym z czynników, po którym można rozpoznać jak dane miejsce prężnie rozwija się, są tendencje co do liczby ludności. Otóż według danych przedstawionych przez Urząd Statystyczny w Krakowie, w końcu czerwca 2019 r. populacja Krakowa wynosiła 774,8 tys. osób. Patrząc w przeszłość widać wyraźną tendencję wzrostową, gdyż w 2016 r. wynosiła ona jeszcze 765,3 tys. Jeśli idzie o wzrost liczby mieszkańców pomiędzy rokiem 2017, a rokiem 2018, to zwiększyła się ona o 0,5%.


Rynek pracy 

Praca i godne wynagrodzenie jest jednym z podstawowych fundamentów życia dorosłego człowieka. To dzięki niej jest on w stanie zaspokoić swoje, choćby podstawowe, potrzeby. W Grodzie Kraka od kilku lat zauważalna jest poprawa sytuacji na rynku pracy, co w znaczny sposób przekłada się na polepszenie warunków życia. Ogromny wpływ na tą sytuację ma fakt, że Kraków stał się sercem branży SSC/BPO/ITO (Centra Usług Wspólnych/Oustosursing Procesów Biznesowych/Outsourcing Procesów Informatycznych) w Europie. Potężne centra usług wspólnych i nie mniejsze firmy outsourcingowe to tysiące miejsc pracy w Krakowie.

Przejawem tej sytuacji jest rosnąca liczba osób pracujących. W 2018 r. odnotowano ich 355,1 tys. W porównaniu z 2017 r. liczba ta wzrosła o 4,9%.

Na tle innym miast wojewódzkich ilość dostępnej pracy w stolicy Małopolski jest bardzo wysoka. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w 2019 r. uplasowało się na 2. miejscu największych miast w Polsce i liczyło 17, 1 tysięcy. Pierwszy wynik osiągnęła Warszawa (53,1 tys.), a trzeci Wrocław (9,7 tysiąca).


Studenci w Krakowie 

Rozwijającego się miasto można poznać patrząc również na ilość studiujących w nim młodych osób. Jest to oznaka miejsca sprzyjającego do życia, z dobrze zorganizowaną przestrzenią mieszkaniową, społeczną i kulturową, a także perspektywą na przyszłe podjęcie pracy w miejscu ukończenia szkoły wyższej.

W Krakowie istnieją liczne uczelnie, z prestiżowym Uniwersytetem Jagiellońskim (drugim najstarszym uniwersytetem w Europie Środkowej) na czele. Najważniejsze z nich, to m.in. Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, czy Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Dawna stolica Polski jest na drugim miejscu miast w którym młodzi ludzie podejmują studia na uczelniach wyższych. W 2018 r. studiowało w niej 135 tys. osób. Warszawę wybrało 219, 6 tys. osób. Trzecim zaś miejscem jest Wrocław, w którym kształciło się 110,6 tyś. studentów.


Miejsce zamieszkania

Wiadomym jest, że człowiek jest istotą dążącą do szczęścia, w związku z czym szuka on miejsc dających mu te szczęście. Polacy są coraz bardziej skłonni do przeprowadzek. Nie przywiązują się do jednego miejsca. Logicznym jest, że zwykle wybierają strefy, które dadzą im większe możliwości – kształcenia się czy też zarobkowania. Właściwe lokum, adekwatne do etapu życia jest tu również bardzo istotne. Znaczący jest bowiem również komfort życia.

- „Chcemy mieszkać w dobrych warunkach, mieć możliwość odetchnięcia od trudów dnia codziennego i mieć blisko do pracy, szkoły, na uczelnię, czy też do przestrzeni społecznej, bądź wszelkich placówek rozrywkowo – kulturowych” – mówi Daria Necel, Doradca Klienta przy inwestycji „TRIO Kraków”. „Jednak ceny za zakup nieruchomości w całym kraju są niebywale wywindowane. W Krakowie oczywiście również. W obecnej chwili, średnia cena za m2 na rynku pierwotnym wynosi tu około 9000 zł.” – dodaje.

Wydaje się więc, że rosnący w siłę trend wynajmowania mieszkania jest logiczny. Po pierwsze nie każdego stać na zakup lokum na własność, czy też dla dziecka, które rozpoczyna studia, a po drugie, wiele osób celowo nie chce wiązać się nieruchomością i z jednym miastem. Często też decydując się na przeprowadzkę do innego miasta, wiemy, że nie będzie ona trwałą zmianą miejsca zamieszkania.


Dobre miejsce do życia w rozsądnej cenie

Szukając lokum staramy się pogodzić preferencje z możliwościami finansowymi. Zwykle szukamy rozwiązania, które będzie w stanie pogodzić zarówno jak największą ilości naszych oczekiwań, z zasobami pieniężnymi. Rozglądając się za miejscem do zamieszkania w Krakowie znajdziemy różne rozwiązania. Ciekawą jednak propozycją wydaje się być nowopowstała inwestycja w sercu Krakowa, „TRIO Kraków”, która proponuje wynajem długoterminowy różnego typu wykończonych mieszkań z miejscami parkingowymi w dobrej cenie, ale także prywatny akademik. W swoich zasobach posiadają 154 apartamenty z dużymi balkonami i tarasami, usytuowane w dwóch nowocześnie zaprojektowanych budynkach i 139 mieszkania w prywatnym domu studenckim, w którym każdy pokój jest umeblowany i posiada odrębną łazienkę oraz kącik kuchenny. Oprócz funkcjonalności i standardu, niezaprzeczalnym atutem jest lokalizacja.

„Kompleks położony jest 5 minut spacerem od dworca kolejowego Kraków Główny i 10 minut od Rynku Starego Miasta, a także w sąsiedztwie najpopularniejszych uczelni. Do Akademii Ekonomicznej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, AGH, czy Politechniki Krakowskie, można spokojnie dotrzeć marszem od 5 do 20 minut. Dodatkowo, tylko kilku minutowy spacer dzieli nas od całego kompleksu nowo wybudowanych biur.” – mówi Daria Necel.

Mimo, iż jest to inwestycja w samym centrum miasta, to jednak dzięki unikalnemu projektowi  zaprojektowania przestrzeni, jest to miejsce zaciszne i sprzyjające odpoczynkowi. Oprócz odpowiednio zagospodarowanych przestrzeni w budynkach, atmosferę dopełnia zamknięty, zielony dziedziniec. Kompleks jest również pod całodobową ochroną i monitoringiem. W najblizszym czasie zostanie również otwarta kameralna kawiarnia, w której będzie można spotkać się ze znajomymi.


Podsumowanie

Każde miasto charakteryzuje się pewnymi cechami szczególnymi, dzięki którym zyskuje na atrakcyjności. Jednak aby ludzie chcieli się do niego przeprowadzać i decydować o pozostaniu w nim, musi ono spełniać wiele kryteriów. Kraków jest właśnie taką perłą, która przyciąga do siebie coraz większą ilość osób.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
małopolskie
2130
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2020-09-13 16:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-13 19:00
miejsce
Piwnica pod Baranami, Kraków,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-13 19:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-18 19:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany